Rodziny weekend w Tarnowie – odkryj historię miasta i poznaj jego zabytki!

Zwiedzanie Tarnowa - poradnik

Weekend w Tarnowie otwiera przed rodzinami cały wachlarz różnorodnych możliwości. Nic dziwnego, bowiem miasto słynie z wyjątkowych zabytków i miejsc wartych zobaczenia, klimatycznych restauracji i kawiarenek, ale też z niezwykle interesującej historii, którą warto odkryć, by przekonać się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się losy ludności, zamieszkującej południową część naszego kraju. Gotowi na wyjątkową podróż? Wyruszamy do Tarnowa!

Zanim odkryjesz tajemnice miasta, czyli gdzie nocować w Tarnowie?

Aby w pełni zagłębić się w tajemnice miasta i odkryć najważniejsze miejsca w Tarnowie, warto wcześniej pomyśleć o doskonałej bazie wypadowej. Powinno być to miejsce, gwarantujące najwyższy komfort wypoczynku, ale również bliskość największych atrakcji czy też możliwość odbycia wieczornego spaceru i odwiedzenia klimatycznych restauracji.

Taką ofertę przygotował dla swoich gości Hotel Gal, mieszczący się pod adresem ul. Dworcowa 5, 33-100 Tarnów, tel. 14 688 99 30. Jego atutem jest z pewnością niepowtarzalny styl, pozwalający skorzystać z nowocześnie wyposażonych wnętrz, ale również przenieść się do przeszłości, dzięki aranżacjom w stylu retro. To doskonałe miejsce, by wyruszyć w fascynującą podróż po historii i zabytkach Tarnowa, jednego z najważniejszych miast Małopolski.

Historia, której nie znałeś – dlaczego warto poznać dzieje Tarnowa?

Poznawanie historii miast i regionów to swoisty ukłon w stronę tradycji i wartości, o które walczyły minione pokolenia. To również szansa na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zbliżenie się do wydarzeń, rozgrywających się przed wiekami i zaspokojenie własnej ciekawości.

Dotyczy to zwłaszcza miast z tak bogatą historią, jak Tarnów. Jego początki sięgają bowiem czasów średniowiecznych. Przez Tarnów prowadziły ważne szlaki handlowe, co z kolei warunkowało jego intensywny rozwój. Jego apogeum przypada na XVI stulecie, kiedy to miasto rządzone były przez hetmana wielkiego koronnego – Jana Tarnowskiego. Kres rozwojowi położyły liczne pożary i zarazy. Swoją silną pozycję Tarnów odzyskał w okresie międzywojennym. Dziś to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Małopolsce, a zarazem ważny ośrodek kulturalny, gospodarczy i komunikacyjny.

Co warto zwiedzić w Tarnowie?

Które muzea w Tarnowie warto odwiedzić?

O tarnowskich muzeach napisano już sporo. Warto więc skorzystać z przewodników – zarówno tych tradycyjnych, jak i wirtualnych – by nie ominąć żadnej interesującej placówki. Cennym źródłem informacji w tym zakresie będzie z pewnością artykuł ze strony https://www.hotelgaltarnow.pl/aktualnosci/muzea-w-tarnowie-dowiedz-sie-co-warto-zobaczyc, którego autor opisał najważniejsze muzea w Tarnowie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • Galeria Sztuki Dawnej, mieszcząca się w miejskim ratuszu, stanowiącym swoistą wizytówkę Tarnowa. Tutaj obejrzeć można m.in. kolekcję XVII i XVIII-wiecznych militariów, zbrojownię myśliwską oraz odwiedzić Galerię Portretu Staropolskiego,
  • Muzeum Etnograficzne – z bogatymi zbiorami, poświęconymi kulturze romskiej,
  • Muzeum Historii Tarnowa i Regionu – zlokalizowane w zabytkowych kamieniczkach.

To doskonała atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci, które z chęcią podążają za głosem kataryniarza, zwiedzając kolejne wystawy i poznając historię miasta.

Jakie atrakcje turystyczne cieszą się największą popularnością?

Tarnów obfituje również w inne atrakcje turystyczne, które z chęcią odwiedzają całe rodziny. To m.in. Brama Seklerska – jedna z trzech, znajdujących się na obszarze naszego kraju, ale też prawdziwa perła secesji, czyli odrestaurowany dworzec kolejowy, przez wiele osób uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie.

Na uwagę zasługuje tutaj również architektura sakralna. Będąc na miejscu, warto odwiedzić więc Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP z całą listą imponujących zabytków. Wśród nich wyróżnia się pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich, uznawany za najwybitniejsze dzieło rzeźby renesansowej w Polsce. Na terenie Tarnowa znajduje się również jeden z najstarszych polskich cmentarzy. Spacerując jego alejkami można powrócić pamięcią do dawnych czasów i poczuć prawdziwego ducha historii.

Rodzinny weekend w Tarnowie - co warto zobaczyć?

Nocne życie miasta – co robić w Tarnowie wieczorową porą?

Tarnów nie traci nic ze swej atrakcyjności nawet wówczas, gdy drzwi muzeów zamykają się za ostatnimi zwiedzającymi, a największe atrakcje turystyczne zaczynają świecić pustkami. Czas ten można bowiem spędzić, obcując z kulturą i historią w nieco innym wydaniu. Będąc w mieście warto więc:

  • odwiedzić Amfiteatr Letni, tętniący życiem w okresie wakacyjnym. Na miejscu odbywają się bowiem niezwykle interesujące spektakle, koncerty i festiwale,
  • odbyć rodzinny spacer urokliwymi alejami odrestaurowanego Parku Strzeleckiego z ogródkiem jordanowskim i historycznym Mauzoleum gen. Józefa Bema,
  • skorzystać z oferty klimatycznych restauracji i kawiarenek, by poznać regionalną kuchnię i zachwycić się jej smakiem. Doskonałym pomysłem będzie również odpoczynek w Cafe Tramwaj – odrestaurowanym wagonie, w którym można nie tylko napić się aromatycznej kawy, ale również obejrzeć pocztówki i zdjęcia, ukazujące dawne oblicze miasta.

Co warto wiedzieć o Tarnowie, zanim przyjedziesz do miasta?

Jeśli dotychczasowa lektura nie zachęciła Cię jeszcze wystarczająco, by ruszyć w podróż do Tarnowa i odkryć jego tajemnice, być może zrobi to kilka ciekawostek, o których warto wiedzieć przed przyjazdem do miasta.

Ponoć to właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych starówek w Polsce, na której zachował się jeszcze średniowieczny układ miejski. Szacuje się również, że to właśnie Tarnów — tuż po Krakowie — ma do zaoferowania najwięcej zabytków, spośród wszystkich miast, położonych w południowej części naszego kraju.

Wyróżnia się on jednak nie tylko atrakcjami, ale również i… temperaturą. Jak się bowiem okazuje, średnia temperatura w mieście wynosi 8,8˚C, dlatego też Tarnów jest nazywany polskim biegunem ciepła! A to zaledwie kilka z naprawdę wielu powodów, dla których warto spędzić rodzinny weekend właśnie tutaj.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.